Dometesin Faydaları

Domatesin Sağlığa Faydaları
Kalp ve Damar Sağlığı: Domateste bulunan likopen kalp ve damarlar için kritik önemi bulunan antioksidan desteğini sağlar. Ancak domatesin kalp ve damar sağlığını korumaya etkisi sadece yüksek miktarda likopen içermesiyle sınırlı değildir. Aynı zamanda C ve E vitaminleri ile kalp ve damar hastalıklarının önünü açan serbest radikallere karşı hücreleri korur.
Bunun yanı sıra, düzenli olarak domates tüketmenin kötü kolesterolü düşürdüğü yönünde bazı araştırma sonuçları bulunmaktadır. Kolesterolün normal seviyelere inmesi ise kolesterol parçacıklarının damar çeperlerinde birikerek damar tıkanıklığına yol açması riskini önemli oranda azaltmaktadır.1

DOMATES: Domates demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri ile A, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengin bir besindir.
1. Kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Felç ve katarakt riskini azaltır.2

2. Kalbi hastalıklara karşı koruyan likopen maddesi domatesin %85'inde bulunur. Likopen aynı zamanda sperm sayısını ve hareketliliğini olumlu yönde etkiler.

3. Hazmı kolay olan domates özellikle nişastalı yiyeceklerin hazmını kolaylaştırır. Yüksek oranda bulunan C vitamini sayesinde nezle ve gribe karşıda koruma sağlar.

4. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlığı giderir.

5. Romatizma ve nikriste faydalıdır.

6. Damar sertliğini giderir.

7. Nasırların sökülmesine yardımcı olur ve çıbanların olgunlaşmasını sağlar.

8. Arı sokmalarına ve yanık tedavilerine destek olur.

9. İsilik ve mayasıla iyi gelir.

10.Midesi zayıf ve böbrek ve mesanelerinde iltihap olanlar mutlaka domates suyu içmeliler.3

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License